0

Ziołowe pasty i płukanki do zębów, czyli naturalna higiena jamy ustnej

ziołowe pasty do zębów

W walce z próchnicą, lub po prostu w codziennej pielęgnacji jamy ustnej, najczęściej sięgamy po reklamowane produkty, zwykle nie zwracając uwagi na ich skład. To błąd! Składniki wymienione na etykiecie mogą w najbardziej optymistycznej wersji nas zadziwić lub rozbawić, w najgorszej – zaniepokoić. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z past czy płukanek do zębów opracowanych na bazie tylko naturalnych składników.

Naturalne vs. reklamowane produkty

Pasty czy płyny do płukania zębów, które nazywamy naturalnymi, nie mają w swoim składzie chemicznych substancji jak takich np. powszechnie stosowane w kosmetyce detergenty: Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate, czyli SLS i SLES. W reklamowanych produktach do mycia zębów często pojawiają się też inne niekorzystne dla naszego zdrowia składniki: triclosan i… fluor. O ile pierwszy z nich z początku figurował w rejestrze substancji jako pestycyd, wpływający destrukcyjnie na hormony tarczycy i pracę serca, o tyle obecność fluoru jako szkodliwej substancji może być zaskoczeniem. Choć zastosowany miejscowo u dzieci stosujących ubogą w składniki mineralne dietę, wspiera profilaktykę próchnicy, to jego ogólna działalność przynosi więcej szkód w organizmie, takich jak np. osteoporoza, fluoroza zębów, fluoderma, guzy mózgu i inne. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvardzkim wykazały, że długotrwały kontakt dzieci z fluorkiem może zaburzać ich rozwój neurologiczny. Ponadto fluor należy do substancji działających destrukcyjnie na tarczycę.

Ziołowe wspomaganie

Podobnie jak „komercyjne”, tak i naturalne pasty posiadają swoje odmiany i są odpowiedzią na zróżnicowane problemy i potrzeby. Potrafią złagodzić nadwrażliwość zębów, przynieść ukojenie krwawiącym dziąsłom, wzmocnić szkliwo, odświeżyć oddech, a także wspomóc wybielanie zębów. W sektorze past i płukanek do zębów z naturalnym składem nie mogło zabraknąć i produktów przeznaczonych dla dzieci. Oprócz odpowiedniego działania, skoncentrowanego na profilaktyce próchnicy, produkty stomatologiczne dedykowane najmłodszym posiadają przyjemny smak. Za działanie i smak odpowiadają starannie dobrane zioła obecne w składzie past. Dla przykładu: połączenie aloesu, tymianku i anyżu w paście pozwala nie tylko na dokładne czyszczenie, ochronę przed próchnicą, ale także zapobiega kamieniowi nazębnemu i  łagodzi podrażnione dziąsła. Przeciwzapalnie, antybakteryjnie i odświeżająco działa natomiast pasta cytrynowa z dodatkiem białej glinki i szałwii. Z nadwrażliwością zębów i dziąseł poradzi sobie natomiast pasta zawierająca w składzie fenkuł i propolis, które dodatkowo wykazują działanie antybakteryjne.

Gdzie można dostać naturalne pasty czy płukanki do zębów? Dostępność tych produktów na szczęście jest większa niż jeszcze kilka lat temu. Można je nabyć nie tylko w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością i naturalnymi kosmetykami, drogeriach, ale także w e-sklepach, w tym również specjalistycznych jak np. apteka internetowa.

Szczotkuj, ale i jedz zdrowo!

Częścią naturalnej higieny jamy ustnej jest również… odpowiednie odżywianie się. To, co spożywamy na co dzień także ma wpływ na kondycję naszych zębów. Jeśli chcemy długo zachować promienny uśmiech, ograniczajmy picie kawy, czarnej herbaty i alkoholu, unikajmy kolorowych napojów słodzonych, najlepiej wyeliminujmy też słodycze, które przyspieszają psucie się zębów, zmniejszmy spożycie białego pieczywa lub w ogóle usuńmy go z naszego jadłospisu.

Uzbrojeni w wiedzę i nowe doniesienia na temat higieny jamy ustnej, możemy sięgać po naturalne produkty do czyszczenia zębów, tym bardziej, że ich dostępność na rynku rośnie wraz z zapotrzebowaniem. Szczotkujmy i wspomagajmy nasze zęby w naturalny sposób, a zmniejszymy nie tylko ryzyko próchnicy i chorób w jamie ustnej, ale także i dolegliwości ogólnoustrojowe. Pamiętajmy bowiem, że dziąsła są bardzo ukrwione, dlatego też łatwiej jest substancjom, z jakimi mają one styczność przenikać do krwi i przenosić je po całym organizmie.

Tekst sponsorowany

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , , ,

Leave a Reply

Submit Comment

© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.