0

Zioła łagodzące dolegliwości jelitowe

Tempo życia, dieta obfitująca w produkty przetworzone, konserwanty, brak czasu na przygotowywanie (i spożywanie) wartościowych posiłków sprawiają, że dolegliwości jelitowe stają się niemal powszechne. I choć na rynku leków dostępnych jest wiele specyfików mających łagodzić te schorzenia – warto pomyśleć również o leczeniu alternatywnym, opartym o tradycyjne formy ziołolecznictwa.

Działania terapeutyczne ziół .
Wiele roślin leczniczych (nie tylko ziół, ale również bylin) wykazuje właściwości terapeutyczne, zwłaszcza przy schorzeniach układu trawiennego. Mogą zarówno służyć wspomaganiu metabolizmu, jak i leczyć nadwrażliwość. Ważne jednak, aby w każdym z przypadków nie unikać konsultacji ze specjalistom. Oto, jakie zioła mogą być pomocne w minimalizowaniu przykrych dolegliwości trawiennych.
Zaczynając od najbardziej znanych – rumianek ma działanie zarówno przeciwskurczowe, przeciwzapalne, antyalergiczne, antybakteryjne jak i wiatropędne. Używa się go szczególnie w łagodzeniu nietolerancji pokarmowych, przy terapii osłonowej a także w leczeniu nieżytów żołądka i jelit. Działanie rumianku jest łagodne, stąd – można go podawać nawet kobietom w ciąży oraz małym dzieciom. Kolejnym powszechnie dostępnym (i docenianym) ziołem jest mięta pieprzowa. Posiada ona działanie łagodzące skurcze mięśni gładkich (w jelitach), ułatwia trawienie oraz leczy wzdęcia. W zaburzeniach trawienia pomocna może być również melisa. To nie tylko ziele o właściwościach uspokajających – melisa łagodzi także zaburzenia trawienia spowodowane stresem – jak zespół jelita wrażliwego czy wrzody.

Działania rozkurczające.
Działanie rozkurczające przewód pokarmowy, likwidujące bóle oraz kolki przejawia też dziurawiec. Flawonidy w nim zawarte stymulują dodatkowo drogi żółciowe – co jest wskazane zwłaszcza w schorzeniach, gdzie produkcja żółci jest ograniczona. Oczywiście – ziół łagodzących dolegliwości gastryczne jest znacznie więcej. Należy jednak pamiętać, że nawet leki bazujące na naturalnych składnikach należy stosować z rozwagą, oraz w porozumieniu ze specjalistą.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.