0

Zioła dla włosów

Współcześnie mamy większy niż kiedykolwiek dostęp do specjalistycznych kosmetyków. Częściej jednak niż wcześniej zaobserwować można tendencję „powrotu do natury”. Szukamy możliwości naturalnej pielęgnacji. Ten trend jest widoczny również w dziedzinie dbania o włosy.

Korzystne działania ziół.

Na różnorodne problemy sięgamy po sposoby znane naszym babciom, często korzystając przy tym z dobroczynnego działania ziół. I tak – kiedy chcemy rozprawić się z łupieżem – przemywamy włosy szamponem lub płukanką przygotowaną na bazie pokrzywy, korzenia łopianu, ale także liści bylicy bożego drzewka, a nawet czosnku i cebuli. Jeśli chodzi o te ostatnie składniki odstraszać może zapach. W przypadku włosów osłabionych można zdecydować się na kosmetyki zawierające ekstrakty z: pokrzywy, skrzypu. Również problemy ze skórą głowy mogą być złagodzone przy użyciu ziół (ekstrakty z liści kocimiętki oprócz tego mają działanie pobudzające wzrost włosa). Jeśli chcemy naturalnie przyciemnić lub rozjaśnić, a nawet wzmocnić kolor włosów – zioła także mogą okazać się pomocne. Rumianek, nagietek czy rzewień – wykazują właściwości rozjaśniające, z kolei szałwia, rozmaryn – wzmacniają ciemniejsze odcienie. Aby uzyskać połysk – można zdecydować się na kosmetyki pietruszkowe, rozmarynowe.

Samodzielnie przygotowane kosmetyki.

Z ziół i innych bylin można przygotowywać kosmetyki również samodzielnie. Wariantów jest wiele – na bazie gotowych produktów, półproduktów, a nawet od podstaw można komponować: szampony, płukanki, płyny wzmacniające, a także toniki do włosów (zawierające alkohol), odżywcze oliwki (na bazie oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego),okłady (głównie ze świeżo startych korzeni, np. chrzanu czy rzodkwi), nalewki do wcierania. Naturalne sposoby pielęgnacji wymagają od nas oczywiście nieco więcej wysiłku, jednakże współcześnie rynek kosmetyków ekologicznych i organicznych znajduje się w fazie rozkwitu. Nie ma również problemów z zakupem półproduktów (czy to w stacjonarnych sklepach zielarskich czy w sklepach internetowych).

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.