0

Tasznik – leczniczy chwast

tasznik

Tasznik chociaż jest trudnym do wytępienia chwastem, występującym na łąkach i polach, ma cenne działanie medyczne.

Niepozorne zioło

Tasznik pospolity czyli Caspella bursa – pastoris to roślina o drobnych, białych sercowatych kwiatach. Wzrasta zwykle do 60 cm wysokości. Kwitnie od wiosny do jesieni. W medycynie ludowej był znany jako środek przeciw poceniu się i krwawieniu oraz lek na wiele innych dolegliwości. Zanim wyplewimy go z przydomowego ogródka poznajmy bliżej jego lecznicze działanie. Lista chorób na które może nam pomóc jest bardzo długa.

Działanie tasznikatasznik

Zwany jest także kaletką pasterską. Posiada w sobie takie związki jak cholina, histamina, sole potasowe czy kwasy organiczne. Reguluje krążenie krwi, więc poleca się go na problemy z ciśnieniem w okresie menopauzy. Napary z niego uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Tasznik zawiera flawonidy, skutecznie tamuje krwawienie, nawet te trudne do zatamowania. Pomaga także przy schorzeniach mięśni szkieletowych, np. zwiotczeniu mięśni. Ziele tasznika można stosować także w stanach zapalnych skóry czy też odleżynach i owrzodzeniach. Służy on także jako składnik sałatek. Jest dobrym lekarstwem na obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe. Nie zaleca się jego stosowania kobietom w ciąży, gdyż może powodować skurcze macicy. Zioła należy zbierać w kwietniu i maju, ścinając tylko zdrowe łodygi wraz z liśćmi. Mieszankę stosuje się także w schorzeniach dróg moczowych. W literaturze znajdziemy wiele przepisów na mikstury z tasznikiem w roli głównej. Można stosować to ziele m.in. w postaci naparów, soków, miodu albo nalewki ziołowej.

Mała, niepozorna roślinka jaką jest tasznik skrywa w sobie wielką moc i siłę, która może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach. Warto poszukać jej na pobliskiej łące. Leczenie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , , , , , ,

Leave a Reply

Submit Comment

© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.