0

Szkła kontaktowe

szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe nazywane są inaczej soczewkami kontaktowymi i służą do korekcji wad wzroku lub osiągania celów wizualno-kosmetycznych, takich jak efekt zmiany koloru oczu. Szkła kontaktowe nakłada się bezpośrednio na rogówkę oka, gdzie utrzymują się na filtrze łzowym, przylegając do oka. Dzięki temu gwarantują naturalny obraz i zachowanie szerokiego pola widzenia. Przy pomocy soczewek można korygować wady, takie jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm oraz starowzroczność (prezbiopia). Szkła kontaktowe podzielić możemy na rodzaje pod względem kilku kryteriów: materiału wykonania, rekomendowanego czasu noszenia oraz zastosowania. Dowiedz się więcej na temat soczewek – https://www.acuvue.pl/

Biorąc pod uwagę materiał, wyróżniamy soczewki twarde i miękkie. Te pierwsze są coraz mniej popularne. Znaczenie częściej wykorzystywane są soczewki miękkie – hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Z uwagi na rekomendowany czas użytkowania mamy do wyboru soczewki jednorazowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, a nawet roczne. Soczewki korekcyjne mają na celu korygowanie wad wzroku i wyróżnić możemy wśród nich soczewki sferyczne (korygują nadwzroczność lub krótkowzroczność), toryczne (korygują astygmatyzm) i multifocalne (korygują starowzroczność). W okulistyce stosuje się również soczewki terapeutyczne, czyli lecznicze. Szkła kosmetyczne pozwalają natomiast osiągnąć ciekawe efekty kolorystyczne w zakresie barwy tęczówki oka. Soczewki kontaktowe chętnie wybierane są przez osoby, które źle czują się w okularach oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia i uprawiające sporty, dla których noszenie okularów jest niewygodne.

Atutem soczewek jest to, że nie mogą się zaparować, nie zsuwają się i nie ma ryzyka, że się stłuką. Nie wymagają rezygnacji z makijażu i nadają się do uprawiania sportów wodnych (nawet pływania). Wbrew obiegowym opiniom soczewki kontaktowe nie są trudne w użytkowaniu a ich zakładanie nie jest bolesne. Kiedy odpowiednio o nie dbamy przy użyciu dedykowanych preparatów, ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i higieniczne. Wykonane są w taki sposób, aby zapewnić dotarcie do rogówki odpowiedniej ilości tlenu. Polecane są dla osób w każdym wieku. W celu wyboru najlepszych dla siebie szkieł kontaktowych powinniśmy skorzystać z konsultacji fachowca – lekarza okulisty bądź doświadczonego optometrysty. W doborze właściwych soczewek bierze się pod uwagę nie tylko wadę wzroku, ale też wielkość oczu i styl życia oraz przyzwyczajenia osoby, która będzie korzystała z soczewek. Specjalista podczas wizyty udzieli również instrukcji, jak soczewki zakładać i w jaki sposób je pielęgnować.

Artykuł sponsorowany

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , ,

Leave a Reply

Submit Comment

© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.