0

Pokrzywa w ziołolecznictwie

Pokrzywa, choć jest bardzo wartościową z punktu widzenia leczniczego rośliną, zalicza się do chwastów. Występuje powszechnie, rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Pokrzywa może osiągać wysokość nawet do 1,5 metra. Charakterystyczną cechą pokrzywy są parzące włoski, które pokrywają nadziemną część rośliny.

 Lecznicze właściwości pokrzywy.

Wydzielają one parzącą substancję, która ma w składzie histaminę oraz niewielkie ilości kwasu mrówkowego. W liściach pokrzywy zawarte są natomiast: witaminy A, C, K, B2, chlorofil, ksantofil, garbniki oraz flawanoidy. W jej korzeniach można znaleźć m.in. kwasy organiczne, sole mineralne czy sterole. W zielarstwie zastosowanie ma całe ziele.

Zbieranie i przerabianie  pokrzywy.

O ile jednak liście zbiera się przed kwitnieniem, to korzenie można gromadzić dopiero jesienią. Następnie konieczne jest suszenie rośliny. Można z nich przyrządzać zarówno napary, odwary, soki i nalewki, jak i proszek oraz suchy wyciąg. Pokrzywa ma silne działanie moczopędnie. Napary powinny więc być stosowane przez osoby ze schorzeniami dróg moczowych, a także przez tych, którzy chcą oczyścić organizm z toksyn. Ziele to ma jednak znacznie więcej zastosowań. Pokrzywa pomaga w obniżaniu cukru we krwi, w zaburzeniach krzepliwości oraz w krwotokach wewnętrznych.

Terapeutyczne działanie pokrzywy.

Znane jest również jej pomocnicze działanie w terapii reumatyzmu czy gośćca. Co istotne – pokrzywę można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie (w postaci kompresów, ale także płukanek). Okłady z pokrzywy są zalecane w takich problemach dermatologicznych jak czyraki, natomiast wyciągi mogą służyć nacieraniu skóry głowy, wzmocnieniu skóry, leczeniu łojotoku czy łupieżu. Napary z pokrzywy nie tylko korzystnie wpływają na metabolizm oraz pracę wątroby oraz całego układu trawiennego, ale także pomagają zmniejszać nadmierną potliwość. Znane jest także antybiotyczne działanie pokrzywy. Najnowsze badania potwierdziły również, że pokrzywa ma antyrakowe właściwości.

Właściwości kosmetyczne pokrzywy.

Ziele to znajduje zastosowanie nie tylko w fitomedycynie. Pokrzywa może z powodzeniem być traktowana jako składnik preparatów kosmetycznych, płukanek, szamponów, toników do twarzy. Ponad to warto zwrócić uwagę na jej walory kulinarne. Z liści młodych pokrzyw można przyrządzić smaczną sałatkę, dodawać je do zup. Pokrzywa jest dowodem na to, że czasami coś niepozornego i dobrze znanego może zaskoczyć nas swoimi zdrowotnymi właściwościami.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.