0

Leki ziołowe

Leki ziołowe to specyfiki, które powstają z ziół – uprzednio suszonych, lub świeżych. Należy podkreślić, że metody suszenia sa różne w zależności od tego, czy zbieramy tylko liście, czy też kwiaty, nasiona bądź korzenie danej rośliny.
Z ziół suszonych powstają maceraty, odwary, napary, nalewki i wyciągi, z kolei świeże rośliny służą do produkcji soków oraz alkoholatur. W leki ziołowe można również zaopatrzyć się w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością – przybierają wtedy postać zarówno kropli, syropów, gotowych mieszanek do zaparzania, jak i tabletek, maści, kremów….Decydując się na przygotowanie leków w domu warto zapamiętać kilka prawidłowości. Soki możemy uzyskać zarówno z owoców, kłączy, korzeni oraz części zielonych roślin. Ważne, aby wcześniej je rozdrobnić i dokładnie opłukać wodą. W procesie klarowania soków można je oczywiście zagęszczać. Alkoholatury otrzymywane są dzięki maceracji ziół alkoholem etylowym o bardzo wysokim stężeniu (rzędu 90%). Przygotowywane z ziół suszonych preparaty to najczęściej:

  • napary – zioła zalewane gorącą wodą, gotowe do spożycia zaraz po przyrządzeniu,
  • odwary – zioła zalewane wodą i gotowane przez 5 – 30 minut, następnie odcedzane,
  • nalewki – zioła zalewane wysokoprocentowym alkoholem i odstawiane na okres kilku tygodni; kompresy – jałowe tkaniny moczone w uprzednio przygotowanym mocnym naparze.

Dodatkowo istnieją zioła, których nie trzeba poddawać żadnej obróbce, aby posiadały lecznicze właściwości. Należą do nich np. szczaw (łagodzący oparzenia po pokrzywie), goździk (ssany aby złagodzić ból gardła), maruna (kojąca migrenę), czosnek (obniżający poziom cholesterolu, o właściwościach antybiotyku) i inne. Na całym świecie jest ponad 20.000 rodzajów roślin, które są używane w celach medycznych.

Dodatkowo – firmy fito-farmaceutyczne wciąż poszukują nowych zastosowań dla znanych nam ziół a także nowych odmian roślin. Leki ziołowe są coraz bezpieczniejsze (dzięki długim badaniom laboratoryjnym przed ich wprowadzeniem na rynek). Czy jednak skuteczniejsze? A może natury po prostu nie sposób poprawić?

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.