0

Łagodzenie objawów miesiączki za pomocą ziół

Problemy związane z okresem menstruacji są udziałem wielu kobiet. Jednakże zarówno zaburzenia miesiączkowania, jak i zbyt obfite czy zbyt bolesne krwawienia można łagodzić przy pomocy odpowiedniej terapii. Jednym z jej rodzajów jest ziołolecznictwo. Bolesne objawy miesiączki mogą być znacząco zmniejszone dzięki naparom z: korzenia kozłka lekarskiego, kwiatu nagietka, szyszki chmielu, ziela dziurawca a także liścia maliny czy melisy.

Zioła łagodzące miesiączkę.

Kozłek lekarski (inaczej waleriana) – jest rośliną dwuletnią, leczniczy wywar pozyskuje się z jego korzeni oraz kłączy (które należy wykopywać w okresie wiosennym lub późnojesiennym).
W nagietku surowcem leczniczym są z kolei kwiaty – zbiera się często same ich płatki, poza łagodzeniem dolegliwości bólowych w menstruacji, nagietek może być stosowany w postaci okładów na stłuczenia, ukąszenia a także przy stanach zapalnych. Szyszki chmielu to jego owocostany, które pozyskuje się, kiedy są jeszcze niedojrzałe (jasnozielone). Jak niemal każdy roślinny składnik leczniczy – wymagają suszenia. Dziurawiec zwyczajny poza działaniem przeciwbólowym przejawia również właściwości rozkurczowe. Surowcem leczniczym w przypadku tej rośliny są liście (które można zbierać nawet dwa razy w ciągu roku – w czerwcu i w sierpniu).

Jeżyna dobra na krwawienie.
Zbyt obfite krwawienie można załagodzić przy pomocy liścia jeżyny oraz kwiatu jasnoty białej. Jeżyna jest krzewem, który osiąga wysokość do 1,5 metra, występuje masowo (również w Polsce). Wywar przyrządza się na bazie młodych liści, zbieranych wiosną i latem oraz suszonych w odpowiednich warunkach. Przed przygotowaniem naparu należy liście rozdrobnić, a następnie zalać wodą o temperaturze pokojowej oraz ogrzewać (w tzw. podwójnej kąpieli wodnej, jak przy topieniu czekolady, choć w temperaturze nie przekraczającego 90 stopni). Jasnota biała stanowi natomiast ziele, które wyglądem przypomina pokrzywę – do sporządzania wywaru używa się jej kwiatów, które muszą być wyjątkowo starannie wysuszone. Przy każdym z wywarów należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, oraz w miarę możliwości skonsultować ich używanie ze specjalistą. Napary ziołowe spożywa się nawet do kilku razy dziennie – wiele zależy tutaj od stopnia nasilenia dolegliwości.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.