0

Fitoterapia

Fitoterapię zdarza się nam stosować bezwiednie, w toku życia codziennego. („Jak to – zapyta ktoś oburzony – przecież nie jestem starą wiedźmą chodzącą po lesie i szukająca korzonków, liści i ziół…”). Cóż – ziołolecznictwo to nie gałąź czarnej magii, ale medycyny.

I to bardzo przydatna gałąź. Zioła bowiem są doskonałym sprzymierzeńcem naszego organizmu w walce z chorobami (oraz w walce o zdrowie w ramach profilaktyki).
Fitoterapia to nic innego jak wykorzystywanie roślin w celach leczniczych. Oczywiście – jak każda nauka – wymaga ona szeregu badań. Fitoterapia zajmuje się poszukiwaniem terenowym i badaniem nowych substancji pochodzenia roślinnego, a także odkrywaniem nowych właściwości znanych nam już roślin. Priorytetem jest tutaj odnajdywanie związków czynnych o działaniu terapeutycznym. Warto podkreślić, że przynajmniej 7000 związków chemicznych stosowanych w medycynie pochodzi z roślin; a fitoterapię natomiast, jako element opieki zdrowotnej stosuje natomiast około 80% ludności na całym świecie. Już pijąc napar z mięty, czy stosując okład z szałwi, lub maść z kupalnika górskiego – poddajemy się działaniu fitoterapii. Stosowanie środków ziołowych jest znane ludziom od starożytności, jednak dopiero w połowie XX wieku nastąpiło odrodzenie jego popularności. Współcześnie docenia się fitoterapię, bowiem w cenie są środki „ekologiczne”. Spada również zaufanie do syntetycznych produktów, antybiotyków czy innych preparatów dających skutki uboczne. Jednak, choć w ziołolecznictwie stosowane preparaty są naturalnego pochodzenia – również tutaj trzeba zachować ostrożność i umiar. Ważne, aby każdy rodzaj terapii był podejmowany w porozumieniu z lekarzem. Preparaty ziołowe nie mogą w całości
zastępować terapii konwencjonalnej ,jednak przy drobniejszych dolegliwościach – warto zastanowić się nad zastąpieniem leków syntetycznych właśnie specyfikami pochodzenia roślinnego (łatwiej przyswajanymi przez organizm i o mniejszym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych).

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , ,
© 1944 Fitomedycyna. All rights reserved.