0

Fitoprodukty

Fitoprodukty są to składniki (a także gotowe preparaty) wykorzystywane w ziołolecznictwie, oraz kosmetyce naturalnej. Zaliczamy do nich zarówno: wszelkie dostępne zioła sypkie, jak i preparaty ziołowe, gotowe mieszanki herbat ziołowych, produkty zielarskie, lecznicze nalewki, olejki eteryczne oraz półprodukty do wyrobu kosmetyków.
Do najpopularniejszych fitoproduktów zaliczamy m.in. ziołowe napary (do ekspresowego przygotowania, jak również w formie sypkiej bądź liściastej) na różnego rodzaju schorzenia (zalecane przy chorobach układu pokarmowego, moczowego, ale również przy problemach ze skórą – jak trądzik, łuszczyca, a także dolegliwościach prostaty, trzustki czy bezsenności oraz problemach natury psychiczno-wegetatywnej); nalewki lecznicze (wspomagające odchudzanie, usprawniające pracę serca, wątroby i poprawiające ogólny stan organizmu). Jednakże fitoprodukty to także składniki umożliwiające samodzielne przygotowywanie odpowiednich specyfików.

Składniki do samodzielnego wytwarzania maceratów (olejów z wyciągami z ziół), odwarów, naparów, nalewek, octów ziołowych ale także masek ziołowych, kremów – gwarantują, iż stworzone przez nas produkty będą nie tylko w pełni naturalne, o bogatych właściwościach leczniczych, ale także zgodne z osobistymi preferencjami. Należy bowiem dodać, że sklepy zielarskie posiadają nie tylko szeroki asortyment ziołowych mieszanek, ale również olejków eterycznych – które pozwalają na nadanie indywidualnych cech każdemu produktowi (do wyboru mamy m.in. olejki: anyżowy, eukaliptusowy, goździkowy, rozmarynowy, z melisy, z drzewa herbacianego, paczuli, pomarańczowy, świerkowy, sandałowy, grejpfrutowy, sosnowy, lawendowy, miętowy, tymiankowy, cytrynowy,szałwiowy, z kopru włoskiego, mandarynkowy, cynamonowy, kamforowy, różany, waniliowy, ylang ylang). Na co należy zwracać szczególną uwagę przy tworzeniu fitoproduktów? Przede wszystkim na to, aby półprodukty pochodziły z zaufanego źródła, były w pełni naturalne i dobrej jakości (oczywiście – najlepiej jest zbierać i suszyć zioła samemu, jednak w dzisiejszych czasach mało kto ma na to czas). Nawet jednak posiadając gotowe półprodukty – konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. O ile bowiem przygotowanie naparu trwa jedynie 5 minut, to na przykład zrobienie maści (z ziół i wazeliny) trwa już 2 godziny (konieczne jest powolne gotowanie), robienie maceratu wymaga około 3 – 10 godzin czasu natomiast stworzenie nalewki – 4 do 6 tygodni. Przy tworzeniu fitoproduktów od podstaw, w szczególności zwracamy uwagę na fakt, że liście, kwiaty, ziarna i korzenie wymagają innych okresów suszenia. Inne są też zasady ich zbioru.

Zbiór liści – wskazany jest rano, przed okresem kwitnienia rośliny. Wybieramy liście suche, czyste i nieuszkodzone; suszymy natomiast w ciepłym miejscu, z dobrą wentylacją i wolnym od kurzu; przygotowane w ten sposób liście (po 4 – 10 dniach) trzymamy w hermetycznie zamykanych naczyniach. Przy zbieraniu ziaren – zwracamy uwagę na ich dojrzałość oraz na to, czy roślina jest zdrowa (najlepiej poświęcić na zbiór gorący, suchy dzień), po zebraniu wieszamy ziarna na 2 tygodnie w suchym miejscu (jeszcze w roślinie), następnie wyłuskujemy i przechowujemy w hermetycznie zamkniętym pojemniku. Korzenie przed rozpoczęciem suszenia oczyszczamy z ziemi i tniemy na małe kawałki. Suszymy w sposób termiczny – w piekarniku, w niskiej temperaturze 60 stopni Celsjusza, przez 2 – 6 godzin.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.