0

Dobroczynne właściwości tymianku

Tymianek (Thymus vulgaris) jest rośliną, która znalazła zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w ziołolecznictwie.

Początkowo tymianek był uprawiany w basenie Morza Śródziemnego. Obecnie plantację tej rośliny można znaleźć w różnych rejonach świata. Tymianek charakteryzuje się specyficzną, ostrą wonią. Warto pamiętać, iż istnieją odmiany pachnące cytryną.

Tymianek a suchy kaszel

Osobom, które cierpią z powodu suchego kaszlu, zaleca się wypicie naparu z tymianku. Ten specyficzny napój powoduje odkrztuszanie. Pod tym względem sprawdza się lepiej niż drogie medykamenty. Z dobrodziejstw tymianku powinny korzystać osoby, które walczą z grypą, anginą, zgagą czy zatkanym gardłem. To zioło jest niezastąpione w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Tymianek – zastosowanie

Tymianek znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Na rynku można znaleźć wiele naturalnych specyfików przeciwtrądzikowych, które zawierają ekstrakt lub olejek eteryczny z Thymus vulgaris. Kosmetyki, które swoje działanie opierają na dobroczynnych substancjach z tymianku, wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jednocześnie regulują wydzielanie sebum.

Tymianek w walce z łysieniem

Ekstrakt z tymianku, w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, zapobiega łysieniu. Znajdziemy go również w szamponach przeciwłupieżowych i do włosów przetłuszczających. Substancje zawarte w tej roślinie zielarskiej ograniczają pracę gruczołów łojowych i tym samym przedłużają świeżość fryzury.

Tymianek receptą na wzdęcia

Osoby, które zmagają się ze wzdęciem, powinny dodawać do mięsa liście tymianku. Warto jednak zachować umiar, ponieważ nadmiar substancji zawartych w tej roślinie przyczynia się do pieczenia żołądka.

Tymianku nie poleca się dzieciom poniżej 12. roku życia, kobietom w ciąży, diabetykom oraz alergikom.

Kategoria: Wszystko o fitomedycynie Tagi: , , , , , ,
© 2021 Fitomedycyna. All rights reserved.